Przejdź do głównej zawartości

Kolorowa szkoła.

Ponieważ już czas wracać po wakacjach do rzeczywistości, postanowiliśmy pokazać Wam kilka fantastycznych miejsc, gdzie uczą się dzieci - przedszkoli, szkół, miejsc na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.
Nasza ulubiona szkoła to Les Cabanayes Pre School and Primary School w Barcelonie.
photo source: archidaily.com

Budynek o prostej bryle z dużymi, jasnymi, przestrzennymi wnętrzami dopasowany jest formą do otoczenia. Nie poraża jaskrawą kolorystyką. Jasnoszary budynek ozdobiony jest jedynie pastelowo-tęczowymi akcentami świadczącymi o jego przeznaczeniu. W środku przestrzeń podzielono na część dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.
photo source: archidaily.com

Innym, może nawet bardziej fascynującym miejscem jest Erika-Mann Elementary School w Berlinie. To szkoła o tyle niezwykła, że powstała przy współudziale architektów i uczniów.
photo source: thecoolhunter.net

Dzieci opowiadały, jak mogłoby wyglądać ich wymarzone miejsce do nauki a projektanci starali się spełnić te marzenia. Każdy z nas chciałby się uczyć w takim miejscu.
photo source: thecoolhuner.net

Miejsce zabaw zwane Snuufle Garden wyposażone jest w proste, geometryczne formy, na których można usiąść, położyć się lub... zjechać z nich, jak ze zjeżdżalni. Miejsce do odpoczynku i nauki wyposażone jest w 1-2 osobowe boksy wyłożone gąbką i różnymi tkaninami łącznie z wodoodporną. Każdy z boksów jest ruchomy i może być modulowany w zależności od potrzeb.
photo source: thecoolhunter.net

Ciekawym rozwiązaniem są szkoły-kontenery zbudowane w Cape Town. Przy wykorzystaniu niewielkich środków postawiono tam mini-szkoły dla maksimum 25 uczniów. Przeznaczone są dla dzieci okolicznych farmerów lub z ubogich rodzin.
photo source: archidaily.com

photo source: archidaily.com

Mini-szkoły podzielone są na cztery obszary. Jeden, wewnątrz kontenera służący rano do nauki, a po południu, jako biblioteka. Drugi, którym są zewnętrzne schody służące jako miejsce spotkań, spożywania lunchu i jako amfiteatr, gdzie można wystawiać szkolne przedstawienia. Trzeci to typowy plac zabaw, a czwarty to małe poletko uprawne, gdzie zwykle sadzi się różnego rodzaju warzywa. Teren ten może być wykorzystywany jako poletko doświadczalne, ale w przyszłości może też dostarczać świerzych produktów do jedzenia.


Ciekawym rozwiązaniem jest także Josephine Baker School zlokalizowana na przedmieściach Paryża.
Jedna część przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym, a druga dla przedszkolaków. Miejscem wspólnych zabaw jest obszerny dziedziniec.
photo source: www.dezeen.com

Wtopione w okoliczną architekturę i krajobraz budynki utrzymane są w bieli połączonej z akcentami jasnego pomarańczu. Przestronne, jasne klasy mają nieco więcej akcentów kolorystycznych dla urozmaicenia, ale całość jest bardzo stonowana.
photo source: www.dezeen.com

Ciekawych przykładów jest znacznie więcej. Przy okazji pokażemy Wam także fantastyczne przedszkola. A tak szczerze powiedziawszy, nie możemy się oprzeć wrażeniu, że nasze PRL-owskie szkoły są idealną bazą do zrobienia równie ciekawych szkół, jak te przez nas zaprezentowane. Oczywiście poza szkołą-kontenerem:-).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BIAŁO-SZARY POKÓJ DLA RODZEŃSTWA. NASZE PROJEKTY.

Trochę czasu minęło od naszego ostatniego posta. Nazbierało się też nowych, fajnych realizacji do opisania. Obiecujemy wszystko nadrobić mimo, że pracy jest moc i na pisanie na bieżąco nie zawsze starcza czasu.
   Dzisiaj chcemy Wam pokazać projekt do którego mamy szczególny sentyment. Jakoś tak ten wystrój kojąco na nas działa i budzi pozytywne emocje. Wbrew oszalałemu ostatnio(?) światu.
   Pomieszczenie jest dość nietypowe, ponieważ bardzo długie i wąskie - ma 5 m długości i niecałe 3 m szerokości. Przeznaczone jest dla rodzeństwa - dziewczynki i chłopca w wieku szkolnym. Docelowo dzieci będą miały osobne pokoje, więc całość musieliśmy zaaranżować tak, żeby później meble można było rozdzielić.

Color Dream łóżko piętrowe z szafą, tapczanem i drabinką.
Zgodnie z sugestią mamy stworzyliśmy dla każdego z dzieci oddzielny kącik. I do pracy i do spania. Do każdego z łóżek przylega duży regał. Szafki otwierane są w systemie tip-on. Całość zaprojektowana jest tak, żeby w przyszłości możn…

Łóżko piętrowe z szafą, regałem i schodkami.

A tak naprawdę, to łóżko piętrowe z szafą, regałem, półką, szafką z drzwiczkami i schodkami pełniącymi także funkcję regału. Uff... Chyba opisaliśmy wszystkie funkcje tego kombajnu.
A! Jeszcze wnętrze szafy. Tak, jak w pozostałych naszych modelach szafa ma na dole dwie szuflady o wysokości 16 cm - takie idealne na gatki i skarpetki :-) oraz po prawej stronie półki a po lewej - drążek. Oczywiście, jak ktoś ma ochotę na inne wyposażenie wnętrza, to wystarczy nam to zasygnalizować. Teraz robimy np. wnętrze szafy z czterema szufladami i drążkiem po lewej, a po prawej stronie będą cztery wysuwane koszyki.
Ponieważ samo łóżko można zobaczyć na naszej stronie http://www.colorato.pl/lozko-z-szafa-regalem-i-schodkami, więc w tym poście postanowiliśmy pokazać propozycję aranżacji pokoju z wykorzystaniem tego modelu. 
A oto ona :-)


łóżko piętrowe z szafą, regałem i schodkami
Oczywiście są dwie wersje tego modelu - ze schodkami po lewej i ze schodkami po prawej stronie. Wersja ze schodkami po lewej str…

Błękitny pokój dla dziewczynek. Nasze projekty.

Od nowego roku wszedł do naszej palety nowy kolor - błękit lodowy. Troszkę się go początkowo obawialiśmy, bo wydawał się na pierwszy rzut oka bardzo zimny. Okazało się, że przy zastosowaniu odpowiednich dodatków kolor się obronił .  Bardzo dobrze wygląda z białym i różowym. Sprawdzi się też w połączeniu z żółtym. Zastosowaliśmy go w projekcie pokoju dla sióstr - 8 i 10-letniej.

Łóżko piętrowe z regałem oraz tapczanik z serii Color Dream
Pokój dziewczynek jest długi wąski. Ma prawie 4,5 m długości i niecałe 3 m szerokości.  Rzut z góry
Potrzebna była duża szafa i osobne biurko dla każdej z nich. Idealnie wpasowało nam się na jedną ścianę łóżko z regałem oraz tapczanik. Obok stanęła duża szafa z przesuwanymi drzwiami. Aż po sam sufit. Po lewej stronie za drzwiami powiesiliśmy lustro - rzecz niezwykle przydatna w pokoju dziewczynek :-). Pamiętajcie, że nasze meble możemy przystosować do Waszych, indywidualnych potrzeb - zmienić rozmiar, kolor lub funkcję, a także zaprojektować mebel wyłacznie …