Łóżko piętrowe z szafą

Łóżko piętrowe z szafą

niedziela, 29 lipca 2012

Coloratowe origami Panny Maurice.

Mademoiselle Maurice przykleja na ścianach miast kolorowe origami. Prawdopodobnie to jej sposób na oswojenie świata, bo origami mają swoje  przesłanie dopasowane do miejsca i czasu. No właśnie - miejsca w swojej paryskiej pracowni Panna Maurice miała za mało, więc postanowiła zrobić galerię z miejskich ulic..
Chodzi więc sobie po tych ulicach z plastikową torebką i przykleja.

Rainbow, Mademoiselle Maurice

Artystka przez rok mieszkała w Japonii. W marcu 2011 r. była tam, gdy tsunami spowodowało awarię elektrowni jądrowej Fukushima. Na pierwszy rzut oka tęczowe origami nie kojarzą się z tragedią.Można je przecież także odbierać na podstawowym poziomie przekazu. Ale jeżeli ktoś chce wiedzieć więcej...
Sadako Sakasi, jako mała dziewczynka przeżyła nalot bombowy na Hiroszimę. Zachorowała na chorobę popromienną. Japońska legenda mówi, że Twoje życzenie spełni się, jeżeli zrobisz 1000 papierowych żurawi. Sadako zdążyła zrobić 644... Miała wtedy 12 lat.  Od tego czasu, dzieci z całej Japonii wysyłają do Hiroszimy papierowe żurawie ku pamięci dziewczynki. Takie żurawie stały się także międzynarodowym symbolem pokoju.

Hexagon rainbow

Hexagon rainbow

Tęcza heksagonalna wzorowana jest na jednym z najbardziej regularnych wzorów w naturze stworzonym przez... pszczoły. To właśnie o nich myślała artystka przyklejając swoje papierowe formy. Gatunek ten masowo ginie przez szkodliwą działalność człowieka. Bez miodu pewnie da się żyć, ale czy podejmiemy się zapylania roślin...?:-(.

Vietnam and Hong Kong Installation.

Najnowsza instalacja artystki odwołuje się do losu i historii mieszkańców Wietnamu i Hong Kongu. Jest wyrazem uznania dla Wietnamczyków za ich niezłomność w walce o niepodległość i podziwu dla mieszkańców Hong Kongu za ich niezależność.

Nam podobają się także fotografie Mademoiselle Maurice z serii Tokyo Dream zrobione podczas jej pobytu w Japonii.

Tokyo Dream

Tokyo Dream

Tokyo Dream

A tak mniej poważnie, to co myślicie o takim tęczowym origami do dziecięcego pokoju? Dla chłopaków mogą być mniej jaskrawe kolory. Dobra zabawa na jesienne wieczory:-).